Unikátní podzemní svět v obrazech našeho člena Pepy Wagnera

13. 9. 2018

Do konce září mohou návštěvníci ve foyer kina K3 Bohumín zhlédnout fotografie jedné z nejpřísněji chráněných přírodních lokalit – jeskyně Emine Bojir Chasar na Krymském poloostrově.

Jen shodou přírodních jevů a procesů tady miliony let vznikal křehký unikátní svět plný sněhobílých krystalů aragonitu, tenkých často jako vlas, kamenných květů kalcitu, aragonitových jehlic, pokrývajících vše jako mráz zimní krajinu. Takové krystalové formy nebyly dosud objeveny na žádném jiném místě na zemi. Za svůj vývoj a existenci vděčí specifi ckému mikroklimatu této jeskyně. Aby se nenarušilo, jeskyně nebude nikdy zpřístupněna veřejnosti. S tím, co Emine Bojir Chasar ukrývá, se proto mohou zájemci seznámit pouze prostřednictvím fotografi í a fi lmů, exkluzivně pořízených Josefem Wagnerem, členem speleologického klubu Orcus Bohumín. Bohumínští speleologové jsou také jediní, kteří mohou v této jeskyni provádět výzkumné práce.

Text: Bohomínské městské noviny OKO
Video:Ladislav Pekárek